تاریخ انتشار: چهارشنبه 11 نوامبر 2020 | 20:54 ب.ظ
سردار شهید طهرانی‌مقدم؛ فرماندهی که بُرد موشک‌های ایران را تا اسرائیل رساند
سردار شهید طهرانی‌مقدم؛ فرماندهی که بُرد موشک‌های ایران را تا اسرائیل رساند سردار شهید طهرانی مقدم، لقب فرمانده موشکی ایران را گرفته است؛ او در سه دهه بُرد موشک‌های ایران را از چند صد کیلومتر به چند هزار کیلومتر و قاره‌ای رساند.

گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو– سعید امینی؛ ۹ سال پیش در ٢١ آبان ماه سال ١٣٩٠ بود که تهران و حومه تهران با صدای مهیبی لرزید. لرزش انفجار در بیشتر شهرهای استان‌های تهران و البرز احساس شد. مرکز صدا متعلق به انفجاری در حوالی کرج و ملارد بود. طولی نکشید که در همه‌جا این خبر پخش شد: سردار حسن طهرانی مقدم، رئیس سازمان خودکفایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌همراه چند تن از پاسداران در پادگان شهید مدرس و بر اثر انفجار زاغه مهمات به شهادت رسیدند.

پدر موشکی ایران ۶ آبان ١٣٣٨ در محله سرچشمه تهران متولد شد. در ٢١ سالگی در اطلاعات سپاه، مشغول به فعالیت شد. بعد از عملیات ثامن‌ الائمه(ع)، متوجه ضعف آتش پشتیبانی خودی مستقر در خطوط مقدم جنگ شد. در پاییز ١٣۶٠ طرح ساماندهی آتش پشتیبانی (خمپاره‌اندازها) را به‌صورت سنجیده و مدون تقدیم حسن باقری کرد.

آبان سال ١٣۶٢ مأموریت راه‌اندازی و سازماندهی “فرماندهی موشکی زمین به زمین سپاه” به ایشان محول شد و به این ترتیب ٢١ اسفندماه ١٣۶٣ اولین موشک ایران به کرکوک شلیک شد.

سردار شهید طهرانی‌مقدم؛ فرماندهی که بُرد موشک‌های ایران را تا اسرائیل رساند

پس از صدور فرمان تاریخی امام(ره) مبنی بر تشکیل نیروهای سه‌گانه سپاه پاسداران،‌ شهید مقدم در سال ١٣۶۴ به سِمت فرماندهی موشکی نیروی هوایی سپاه منصوب شد. عمده کارهای تحقیقاتی ساخت موشک «شهاب۳» را شهید مقدم انجام داده بود. او در اول مهر سال ٨۴ به‌عنوان جانشین سردار علی زاهدی در نیروی هوایی سپاه پاسداران منصوب شد و در آذرماه سال ٨۵ به‌عنوان مشاور فرمانده‌کل سپاه در امور موشکی و رئیس سازمان خودکفایی سپاه انتخاب شد.

اگر امروز جمهوری اسلامی ایران به فناوری ساخت شلیک رگباری موشک و پیشرفته‌ترین سامانه‌های پدافند موشکی دست یافته همه و همه فقط به خاطر نبوغ، تلاش‌های شبانه‌روزی و رشادت‌های سردار شهید حسن طهرانی‌مقدم است. ناخودآگاه هروقت از پیشرفت موشکی کشورمان سخن به میان می‌آید، نام سردار شهید حسن طهرانی‌‍‌مقدم در زبان جاری می‌شود. او را به عنوان پدر موشکی ایران می‌شناسند و این لقب را به او داده‌اند.

خبر جدید  شرط مذاکره درباره موشک‌های ایرانی نابودی سلاح‌های هسته‌ای آمریکا و اروپاست

دستاوردهای خیره‌کننده جمهوری اسلامی ایران در حوزه موشکی، حیرت بسیاری از کشورهای جهان را در پی داشته و حتی بسیاری از این کشورها که به خاطر شرایط داخلی و جهانی نمی‌توانند موشک‌های آمریکایی، غربی و روسی را خریداری کنند به خرید موشک‌های ایرانی علاقه‌مند شده‌اند.

سردار شهید طهرانی‌مقدم؛ فرماندهی که بُرد موشک‌های ایران را تا اسرائیل رساند

پس از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی، بر تعداد مشتریان تسلیحات ایرانی افزوده شده است، تسلیحاتی از قبیل سامانه پدافندی باور ۳۷۳، سامانه پدافندی خرمشهر، سامانه پدافندی سوم خرداد، موشک سجیل، موشک قادر، موشک عماد، موشک هویزه و غیره که برای کشورهای دوست جذابیت داشته و موجب ترس و وحشت دشمنان شده است.

براساس اعلام مراکز ارزیابی‌کننده بین‌المللی، بودجه نظامی ایران در سال ۲۰۱۹ چیزی حدود ۱۷ میلیارد دلار بوده که این رقم حدود یک‌چهارم بودجه نظامی عربستان سعودی در همین سال است. این رقم در مقابل دستاوردهای ایران در حوزه موشکی و پهپادی بسیار کم است.

اگر امروز جمهوری اسلامی ایران به فناوری ساخت شلیک رگباری موشک و پیشرفته‌ترین سامانه‌های پدافند موشکی دست یافته همه و همه فقط به خاطر نبوغ، تلاش‌های شبانه‌روزی و رشادت‌های سردار شهید حسن طهرانی‌مقدم است. شهید طهرانی‌مقدم شخصیتی است که وقتی رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌خواهند از او یاد کنند، سه صفت «دانشمند برجسته»، «مدیر بلندهمت» و «پارسای بی‌ادعا» را به کار می‌برند.

درواقع شهید طهرانی‌مقدم منشأ تحول و پیشرفت در صنعت موشکی کشورمان محسوب می‌شود. سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سابق سپاه در وصف ویژگی‌های شهید طهرانی‌مقدم می‌گوید: «شهید طهرانی‌مقدم با کار و جدیت و تلاش شبانه‌روزی، «ما می‌توانیم» حضرت امام خمینی(ره) را به منصه ظهور رساند. عامل زمان برای او بسیار مهم بود و به هیچ عنوان نمی‌خواست که فرصت را از دست بدهد. اصرار داشت که کار هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد و یک عامل بر عوامل اقتدار دفاعی جمهوری اسلامی ایران افزوده شود. گاهی اوقات پیش می‌آمد که یک ماه سر کار می‌ماند و به خانه نمی‌رفت. شهید طهرانی‌مقدم نیاز‌های روز و آینده دفاعی کشور را دنبال می‌کرد و ما به این تفکر، «تفکر استراتژیک» می‌گوییم.

خبر جدید  کابوس ایرانی مرگبار ناو آمریکایی آبراهام لینکلن

نخستین موشکی که شهید طهرانی‌مقدم ساخت

نخستین موشکی که جمهوری اسلامی موفق به ساخت آن شد، موشک کاتیوشا بود. در سال ۱۳۶۱، دقیقاً در اوج جنگ تحمیلی که کشورمان نیازمند تسلیحات نظامی بود و تمام کشورهای دنیا از صادرات تسلیحات به ایران منع شده بودند، شهید طهرانی‌‎مقدم مرکز تحفیقات فنی توپخانه را در خوزستان تأسیس کرد و هفت ماه بعد به مرکز تعمیرات توپخانه تغییر کاربری داد، اما بعدها به تهران منتقل شد. به واسطه اقدامات شهید طهرانی‌مقدم در اواخر سال ۶۲ و اوایل سال ۶۳ موشک کاتیوشا به عنوان نخستین موشک ساخت داخل طراحی و ساخته شد و در بحبوحه جنگ تحمیلی مورد استفاده قرار گرفت.

 

سردار شهید طهرانی‌مقدم؛ فرماندهی که بُرد موشک‌های ایران را تا اسرائیل رساند

ساخت بالستیک‌های ایرانی؛ یکی از پس دیگری

پدر موشکی ایران از مهارت بالایی در حوزه مهندسی معکوس برخوردار بود. موشک شهاب یک نخستین بالستیک ایرانی است که توسط تلاش‌های شبانه‌روزی شهید طهرانی‌مقدم طراحی و ساخته شد. با مهندسی معکوس برروی موشک «اسکاد-B» شهاب یک متولد شد و پس از آن مسیر توسعه و پیشرفت صنعت موشکی برای ایران هموارتر از گذشته شد و ایران از مرحله مهندسی معکوس عبور کرد و به خودکفایی کامل در حوزه طراحی و ساخت موشک‌های دوربرد دست یافت که نمونه آن ساخت موشک بالستیک شهاب دو با بُرد بیش از ۵۰۰ کیلومتر است که دو سال بعد از ساخت شهاب یک، تولید شد.

خبر جدید  موشک های شلیک شده به سوی اسرائیل ایرانی بوده است

تلاش‌های بی‌وقفه شهید طهرانی‌مقدم ادامه پیدا کرد تا اینکه موشک بالستیک شهاب سه با بُرد ۱۱۰۰ کیلومتر ساخته شد. شهید طهرانی‌مقدم درصدد این بود تا با افزایش بُرد بالستیک‌های ایرانی، جمهوری اسلامی ایران بتواند در مواقع ضرور به راحتی رژیم صهیونیستی را از داخل کشور مورد هدف قرار دهد که رویای او با ساخت شهاب سه تحقق یافت.

سردار شهید طهرانی‌مقدم؛ فرماندهی که بُرد موشک‌های ایران را تا اسرائیل رساند

او در آبان ۸۷ از موشک سجیل رونمایی کرد. در همان موقع روزنامه عربی نوشته بود: «زمانی که مقامات ایرانی آزمایش موفقیت‌آمیز موشک عاشورا (سجیل) را اعلام کردند در واشنگتن و تل‌آویو بلوایی به پا شد مبنی‌بر اینکه موشک جدید ایران از لحاظ تکنولوژی قادر است به هر هدف آمریکایی در شرق اروپا و هر هدف صهیونیستی برخورد و در محل برخورد ویرانی گسترده‌ای ایجاد کند.».

البته ناگفته نماند که تلاش‌های شهید طهرانی‌مقدم را نباید فقط در افزایش بُرد موشک‌های ایرانی خلاصه کرد. او به توصیه و دستور فرمانده معظم کل قوا مبنی بر اینکه موشک‌های ایرانی باید نقطه‌زن شوند، عمل کرد و میزان خطای بالستیک‌های ساخت جمهوری اسلامی به کمتر از ۱۰ متر کاهش یافت و حتی در دوره شهید طهرانی‌مقدم بود که از موشک‌های بالستیک علیه اهداف موجود در شناورها استفاده شد.

انتهای پیام/

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
محل كد آمار