تاریخ انتشار: یکشنبه 12 آگوست 2018 | 11:20 ق.ظ
داشتن سوءپیشینه، شرط الزامی استخدام
داشتن سوءپیشینه، شرط الزامی استخدام تهران- ایرنا- كار خیر برای زندانیان این بار متفاوت تر از گذشته و در قالب اشتغالزایی برای این افراد در مجموعه كارخانجات تولید محصولات خوراكی رقم خورده است تا بسیاری از مجرمان در زمان حبس یا پس از آزادی امیدی برای ادامه روند عادی زندگی و حفظ خانواده داشته باشند.

چندسالی است كه دست های خیر برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد به شكل های گوناگون درهم گره خورده و افراد و انجمن های خیریه مختلف مشغول جمع آوری كمك های مردمی برای اقدام بسیار نیكو و خیرخواهانه آزادی زندانیان و بازگشت پدران و همسران به آغوش خانواده هستند.
بازگشت زندانیان به جامعه كار بسیار نیكویی است اما بسیاری از این افراد پس از آزادی از زندان به دلیل نگاه های اجتماعی و تفكرات محتاطانه در یافتن شغلی مناسب و ورود به بازار كار ناامید می شوند؛ مساله ای كه علاوه بر معیشت خانوار مسائل روحی روانی عدیده ای به دنبال دارد تا حدی كه بسیاری از آنان به خاطر بیكاری و نبود درآمدزایی و توان اقتصادی و تبعات آن دوباره به دنیای جرم بازمی گردند.
در این میان گروهی تولیدی در گوشه ای از شهر مقدس مشهد دست به ابتكاری زده اند و داشتن سوءپیشینه را برای استخدام در كارخانجات خود را شرط الزامی قرار داده اند.
علیرضا نبی مدیر این كارخانجات روز یكشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: افراد با جرم های متفاوت عمد و غیرعمد برای ما فرقی نمی كنند چه در حال گذراندن محكومیت باشند، چه محكومیت آنها تمام شده باشد، در این كارخانجات استخدام می شوند.
وی افزود: مساله مهم و متفاوت برای ما این است كه فرد توبه كرده و بازگشته باشد؛ زندانی داوطلب كار می شود و سازمان زندان ها او را به ما معرفی می كند.
نبی گفت: زندانی پس از قرارگرفتن در محیط كار در شرایط و سالن ایزوله قرار می گیرد؛ به طوری كه به مدت ۶ ماه روزی ۱۲ ساعت بدون تعطیلی كار می كند، این شرایط مشخص می كند كه فرد تا چه حد علاقه به بازگشت و كار دارد و در صورت موفقیت از سوله ایزوله به سوله های دیگر منتقل می شود.
مدیر این كارخانجات افزود: این فرایندی است كه تمام رسوبات ذهنی را از بین می برد.
وی به پرداخت حقوق و حق بیمه برای كارگران اشاره كرد و گفت: زندانیان در حال سپری كردن دوران محكومیت نیز تحت عنوان «زندان بازها» در این كارخانجات مشغول به كار می شوند و ساعت هفت و ۳۰ دقیقه وارد محل كار شده و ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه خود را به زندان معرفی می كنند.
مدیر این كارخانجات افزود: مجرمان به ارتكاب جرایم عمد از جمله قتل، نزاع دسته جمعی، سرقت مسلحانه، خفت گیری، محارب و شرارت و جرایم غیرعمد شامل مهریه، چك برگشتی و حوادث و تصادفات از جمله گروه هدف این كارخانجات برای اشتغال هستند.
نبی گفت: زنان سرپرست خانواده نیز بهترین همكاران این كارخانجات هستند، زنانی كه حكم همسرانشان حبس ابد، اعدام یا بالای ۳۰ سال حبس است و به تنهایی بار زندگی را به دوش می كشند، بدون اینكه جرمی انجام داده باشند و فقط به جرم اینكه مادرند و برای متلاشی نشدن زندگی، تلاش می كنند.
وی افزود: گروه چهارم تحت پوشش ما معتادان بهبود یافته اند كه پاك هستند و اگر پاك هم نباشند در مجاورت انسان های بزرگواری قرار می گیرند كه پاك می شوند و این مساله به افراد فرصت دوباره ای برای بازگشت و امیدواری می دهد.
این نیكوكار مشهدی اظهار داشت: طی ۱۵ سال و با شروع از ۱۵ نفر، امروز دو شركت در مشهد و یك كارخانه در مینودشت گلستان فعال است و در حال حاضر هزار نفر زیرمجموعه بنیاد خیریه این گروه تولیدی مشغول به كار هستند و كمك می گیرند.
نبی افزود: هرجا آسیبی مشاده می شود، حضور پیدا كرده و با كار افراد را درمان می كنیم و همچنین در حال حاضر كار را به ۱۵۲ خانه ای برده ایم كه زنان این خانوارها به دلیل اینكه یا همسرانشان را به خاطر اعتیاد از دست داده اند، یا افاغنه هستند كه بچه دار شده اند یا زندانی اعدامی هستند و نمی توانند در محل كار حضور پیدا كنند.
وی به همكاری خیرین بسیاری با این كارخانجات و كارگران آن اشاره كرد و گفت: خیرین مقدمات ازدواج بسیاری از این افراد را فراهم كرده و در تهیه جهیزیه یا امورات مالی به آنها كمك می كنند.
نبی افزود: ایرانی های خارج از كشور نیز در راستای كمك به هموطنان خود به ما كمك كرده و صادرات ما را انجام می دهند و حتی در فروشگاه های خارج از كشور، خودشان شخصا محصولات تولیدی را پخش می كنند.
وی تاكید كرد: كمك های مالی به این كارخانجات كارگشا نیست و مردم در صورت مایل بودن به حمایت از این زندانیان باید محصولات آنها را خریداری كنند.
این استاد اقتصاد انگیزه خود را فعالیت خیرخواهانه عنوان كرد و گفت: یكی از اساتید در زمان فعالیت دانشگاهی گفت «جوری زندگی كن كه اسمت با جسمت زیر خاك نرود» و این جمله انگیزه من برای ورود به كار خیر بود.

خبر جدید  دستور اکید رئیس جمهوری درباره بازداشت شدگان

 

لینک منبع خبر

0/5 (0 نقد و بررسی)
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
بانک پاسارگاد
محل كد آمار